Jak używać PLANiT?
Często trudno się zmotywować do pracy, ponieważ wydaje nam się, że zajmie ona dużo czasu.
Dlatego warto mierzyć ile zajmuje wykonanie danej czynności. Kiedy wiemy, że rozładowanie zmywarki zajmie 6 minut, łatwiej nam się do tego zmusić. Posprzątanie papierów na biurku może zająć 3 minuty, a satysfakcja z uporządkowanej przestrzeni jest natychmiastowa.
Dlatego bardzo ważna też jest zasada - jeżeli coś zajmie Ci mniej niż 2 minuty - zrób to od razu.
LISTA ZADAŃ
Jak się do tego zabrać, żeby jednocześnie o niczym nie zapomnieć, nie przepracować się, ale też nie wpisać za mało do grafiku?
1. Zrób listę rzeczy do zrobienia. Spisuj każdą czynność, nie ważne ile czasu/wysiłku ona zajmuje. Każdej czynności przyporządkuj numer.
np.
1. Zrobić pranie
2. Iść po zakupy spożywcze
3. Posprzątać łazienkę
4. Odpowiedzieć na maile
5. Zadzwonić do babci
6. Wynieść starą szafę
7. Umówić się do dentysty
2. Tak sformułowana listę można później podzielić na rzeczy krótkie, długie, łatwe i trudne. taki sam podział można wprowadzić na rzeczy pilne i nie pilne.
Teraz, po określeniu kategorii łatwiej będzie Ci określić kolejność wykonywanych czynności. Nie planuj sobie samych łatwych czynności po sobie, tylko przeplataj między kategoriami. W ten sposób powstaje nam nowa lista z określoną przez Ciebie hierarchią.
Takie mieszanie trudności zadań pozwoli Ci na zachowanie energii i większą motywację do dalszego działania po wykonywaniu kolejnych rzeczy z listy.
Jeżeli okaże się że dużo zaplanowałaś/eś na jeden dzień ostatnie podpunkty z listy automatycznie przechodzą na następny dzień (z możliwą zmiany priorytetów gdy gonią nas terminy).
TYGODNIOWY PLANER
Po określeniu zadań i kolejności w jakiej chcesz je wykonać będzie Ci łatwiej wpisać je do tygodniowego planera. Możesz wpisać zadania na konkretne godziny lub wpisać je na listę zadań obok i wykonać je kiedy będziesz miał/a na nie czas.
Wykreślaj zrobione zadania, zaznaczaj markerem albo “odptaszkowywuj” - by wiedzieć ile już osiągnęłaś/ołeś!
KALENDARZ
Przygotowany szablon kalendarza pozwala na zaczęcie tu i teraz. Nie musisz czekać na początek nowego miesiąca czy roku. Do kalendarza wpisuj takie rzeczy jak wizyta u lekarza/urodziny/ważne wydarzenia. Wtedy będą widoczne i nie zgubią się w tygodniowych zadaniach.
Warto używać różnego rodzaju zakreślaczy lub kolorowych długopisów, które pomogą Ci w znalezieniu ważniejszych zdarzeń. Do zadania z tej samej kategorii używaj tych samych kolorów.
Razem z przygotowanym kalendarzem analogowym można używać aplikacji, np. Google kalendarz. Wtedy przypomnienia będą przychodziły nam bezpośrednio na telefon, który zawsze mamy pod ręką. Jednak przewaga wpisywania ręcznie zadań do kalendarza jest taka, że istnieje większa szansa że będziemy o nich pamiętać.
Trzymaj się planu, ale pamiętaj że zawsze może przytrafić się losowa sytuacja na którą nie masz wpływu.
Nie przejmuj się, wprowadź potrzebne poprawki i działaj!